Interviu su E. Norkeliūnu

Naujasis muaythai federacijos prezidentas Edvardas Norkeliūnas: „Norime, kad šia sporto šaka patikėtų visuomenė“

Praėjusių metų gruodžio 17 dieną išrinktas Lieutuvos muaythai federacijos prezidentas Edvardas Norkeliūnas ir kartu atėjusi naujoji valdyba dar tik pradeda darbus, bet jau suvokia, kad lengva nebus: „Turime puikių įdėjų, tačiau jų įgyvendinimui reikės skirti daug laiko ir, žinoma, įdėti pastangų. Tikiuosi, kad sulauksime stipraus kitų narių palaikymo“,– viltingai kalba buvęs kovotojas, daugkartinis mūsų šalies muaythai čempionas. Apie tai, kodėl nusprendė perimti federacijos vairą, ką keis ir ko sieks kartu su kitais dvikovinių sporto šakų entuziastais Edvardas Norkeliūnas pasakoja atvirai ir, kaip pridera jaunam, kupinam ryžto vadovui, su dideliu užsidegimu.

– Muaythai federacijoje atsiradote neatsitiktinai, kas paskatino tokį žingsnį?

– Gaila, bet amžinąjį atilsį Nerijus Žukas pradėjęs didelius darbus paliko mus per greitai. Nuo to laiko federacijoje nebuvo žmogaus, kuris galėtų tinkamai perimti vairą ir tęsti pradėtus darbus. Trenerio Mariaus Misiūno dėka aš ėmiausi iniciatyvos, subūriau komandą, laimėjau rinkimus dėl prezidento posto bei įgavęs muaythai federacijos narių pasitikėjimą kimbu į darbus. Su valdyba pradedame pildyti naują lapą Lietuvos muaythai istorijoje, kuriame didžiausias prioritetas – sporto šakos vystymas ir populiarinimas.

– Ar nebuvo baimės iškart kandidatuoti į prezidentus?

– Žinoma, kad buvo. Visada laikydavausi kitoje barikadų pusėje, kaip sportininkas. Niekada neteko dalyvauti organizacinėje veikloje, nemačiau tos virtuvės, todėl nežinomybė šiek tiek gąsdino. Vienas didžiausių klaustukų – darbų apimtis, kuri laukia. Valdyboje turime puikių idėjų, tačiau jų įgyvendinimui reikės skirti daug laiko ir, žinoma, įdėti pastangų. Tikiuosi, kad sulauksime stipraus kitų narių palaikymo.

– Koks pagrindinis tikslas mintyse sukasi, pradėjus naują veiklą?

– Norime, kad šia sporto šaka patikėtų visuomenė. Ir kad suprastų, jog muaythai gali sportuoti visi, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar sportinio pasiruošimo lygio. Muaythai užkrečia tuo, kad čia reikia ir jėgos, ir greičio, ir ištvermės. Šie įgūdžiai dažnai sunkiai suderinami: jei turi daug jėgos lėtas – gali būti lėtas, jei turi daug ištvermės, tada tu turi mažai jėgos ir jei esi greitas, nebūtinai ištvermingas. O muaythai reikia visko.

– Kaip pavyko suburti komandą?

– Pradėjau kalbinti pažįstamus, kurie sportavę muaythai, neprofesionaliai, bet jau žino, kas tai per sporto šaka ir yra ja užsikrėtę (šypsosi). Komandą pavyko surinkti per 2 mėnesius, kai kas negalėjo prisijungti dėl savo užimtumo, dėl kitų priežasčių, bet branduolys pavyko, todėl pasiskirstėme atsakomybėmis ir, manau, mums tikrai pasiseks.

– Esate minėję, kad dirbsite vakarietiškos įmonės principu: kokia jos vizija federacijoje?

– Turime prezidentą, viceprezidentą ir tris valdybos narius. Mano pavaduotoju tapo Eduardas Ints, už komunikaciją ir komerciją atsakingas Pavelas Bachanovas, teisininkas – Matas Lasauskas, o treneriais bei teisėjais rūpintis Marius Bačianskas. Analizuojame, ko reikia federacijai, ko reikia jos nariams ir startuojame.

– 2016 gruodžio 6d. Tarptautinis olimpinis komitetas muaythai priėmė į savo narius ir pagaliau pripažino – tai nedidina lūkesčių?

– Tai didina ne tik lūkesčius iš federacijos narių, tai didesnė atsakomybė pačiai federacijos valdybai. Juk gali būti, kad greitu metu pateksime į olimpines žaidynes.

– Kiek bendraujate su muaythai sporto klubais Lietuvoje?

– Dar tik pradžia, su dauguma klubų vadovų aš esu pažįstamas, nes daug metų atidaviau šiam sportui. Muaythai sportuoju nuo 15 metų ir esu dalyvavęs  daugelyje turnyrų, kur renkasi sporto klubai iš visos Lietuvos. Klubų vadovai gerai nepažįsta mano komandos, bet mes su komandos nariais važinėjame lankydami klubus vieną po kito, bendraujame ir stengiamės išgirsti visų poreikius.

– Kokiu būdu bandysite suvienyti komandas, trenerius?

– Pagrindinis federacijos tikslas – populiarinti muaythai sporto šaką, todėl mūsų planuose yra ne tik varžybos, kas aktualu sportininkams, kurie nori siekti rezultatų ar išbandyti savo jėgas, bet ir viešos nemokamos treniruotės, socialiniai projektai, kur būtų įtraukiami vaikai iš socialiai pažeidžiamų šeimų ir t.t. Mūsų siekis yra sukurti draugišką bendruomenę, kuri sportuoja, sveikai gyvena ir dalinasi patirtimis.

– Kas padės išjudinti provincijose gyvuojančius, bet mažai kam žinomus klubus?

– Planuose yra aktyvesnis darbas su savivaldybėmis. Rajonuose daug vaikų, jaunimo, kuris turėtų užsiimti sportu, galvoti apie sveiką gyvenseną. Ten planuojame rengti varžybas, mokymus, sporto dienas ir kitokius su muaythai susijusius renginius.

 – Koks artimiausias naujai išrinktos valdybos tikslas?

– Artimiausiais ir vienas iš didžiausių muaythai sporto renginių yra vasario 3–5 dienomis vyksiantis „BALTIC MUAYTHAI OPEN“ čempionatas Trakuose, Trasalio teritorijoje. Planuoja dalyvauti virš 150 dalyvių: prisijungs lenkai, latviai, estai, rusai, baltarusiai, švedai, aplankys kolegos iš Izraelio ir kiti. Šis čempionatas vyksta jau antrus metus iš eilės ir pritraukia vis daugiau dalyvių. Sportininkai iš įvairių šalių nori išbandyti savo jėgas. Po pirmojo Baltijos šalių čempionato užsienio kolegos labai teigiamai įvertino organizavimą, kovotųjų lygį, todėl šiemet dalyvių skaičius planuojamas dar didesnis nei buvo praėjusiais metais. Sieksime, kad šis Baltijos šalių čempionatas būtų organizuojamas kiekvienais metais.

– Kokiomis patirtimis remiatės organizuodami čempionatą?

– Kaip taisyklė, tobulumui ribų nėra, bet čempionatas praėjusiais metais praėjo be jokių techninių nesklandumų, sieksime, kad ir šiais metais niekas nenusiviltų mūsų darbu (šypsosi). Kartelė iškelta tikrai aukštai ir mes tikimės ją išlaikyti.

– Ar atsižvelgsite į lietuvių rezultatus čia, kai sudarinėsite rinktinę pavasarį Baltarusijoje vyksiančiam Pasaulio muaythai čempionatui?

– Taip, turime tikrai trumpą laiko tarpą ir reikia sportininkams pasiruošti Pasaulio čempionatui, kuris vyks gegužės mėnesį Minske. Trakuose vyksiančios varžybos yra puiki proga sportininkams išbandyti save, įsivertinti pasiruošimo lygį. Čia, galima sakyti, bus įskaitiniai taškai, prieš Lietuvos muaythai čempionatą. Sekantis didelis renginys yra numatomas balandžio mėnesį, tai Lietuvos muaythai čempionatas Prienuose. Tikruosius kandidatus išsiaiškinsime būtent po šių dviejų renginių. Atrinksime stipriausius, pažadu (juokiasi).

Autorius: Meda Piečytė